Yapı İşleri ve Teknik Dairesi Başkanlığı

Hakkında

Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı, Kuzey Yerleşkesi BİLTAM binasında faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Üniversitemizde 15.500 lisans ve 2000 yüksek lisans öğrencisi ve bünyesinde 11 fakülte, 2 yüksekokul ve 1 enstitü bulunmaktadır. Geleceğe yön vermeyi hedefleyen bir eğitim kurumu olarak İstanbul’un çeşitli semtlerinde 7’den fazla yerleşke de eğitim faaliyetlerini sürdüren bir kurumdur.

Üniversitemiz projelerinden olan 28.000 m² kapalı alana sahip Kütüphane binası hizmete sunulmuştur. Merkezi Derslik (B Blok) 34.772 m² kapalı alan ve 7.742,17 m² otopark alanı ile hizmete girmiştir. 15.313,14 m²’lik yeşil alan düzenlenerek, rekreasyon alanları ile birlikte kullanıma sunulmuştur. Öğretim üyeleri (C Blok) 24.776 m²’lik kapalı alanı ile devam eden inşaatı yerleşkemizde yeni bir siluet oluşturacaktır.

Temel amacımız, Üniversitemiz çatısı altındaki Akademik ve İdari Personel ile Öğrencilerin üretkenliğini arttıracak teknolojiyi ve yapılaşmayı sağlayarak, rahat, sağlıklı ve güvenli çalışma ortamının bulunduğu çağdaş bir Üniversite kurmak. Tasarımdan başlayarak yenilikçi mühendislik çözümlerinin araştırılıp geliştirilmesini ve uygulanmasını sağlamak, enerjinin daha verimli kullanıldığı yöntemlerle yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek, çevreye dost ve işletme maliyetlerinin azaltıldığı, insana ve çevreye duyarlı bir üniversiteyi hayata geçirmek. Engelsiz binalar ve engelsiz bir yerleşke oluşturarak fırsat eşitliğine imkan sağlayan, kaliteden ödün vermeden, rekabetçi ve sürdürülebilir bir büyümeyi gerçekleştirmek asli görevlerimizdir.